Usługi

Public Relations Strategia komunikacji Branding Google Ads Pozycjonowanie stron Tworzenie stron www

Oferta produktowa

Eventy firmowe Food marketing Komunikacja marketingowa Projektowanie graficzne Wsparcie sprzedaży Online marketing

Oferta konsultingowa

Social Media Komunikacja wewnętrzna Zarządzanie kryzysowe Employer Branding Marketing referencyjny Customer Lifetime Value Marketing B2B
powrót

Planner marketing

skuteczne planowanie promocji

Definicja

Planowanie w marketingu jest niezwykle ważnym elementem strategii reklamowej małych i dużych firm. To specjalnie opracowany plan działania, dzięki któremu marka może skutecznie dotrzeć do klientów, budować swój wizerunek i sukcesywnie zwiększać sprzedaż produktów czy usług. W ramach planner marketingu specjaliści opracowują kompleksowe strategie oparte na analizie rynku oraz potrzeb potencjalnych klientów, a następnie planują kampanie reklamowe, konkretne działania promocyjne, dystrybucję treści oraz inne aktywności, które mają budzić zainteresowanie odbiorców.

Planner marketing – ciekawostki

W dzisiejszych czasach, gdy preferencje klientów dynamicznie się zmieniają, planowanie staje się ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Planner marketing opiera się na określeniu celów, ustaleniu strategii działania, wyznaczeniu kroków do ich realizacji oraz monitorowaniu postępów. To proces, który powinien uwzględniać szereg czynników, takich jak analiza rynku, konkurencji, grup docelowych czy trendów konsumenckich. Dzięki planowaniu firma ma możliwość przewidzenia potencjalnych zagrożeń, wykorzystania możliwości oraz skierowania swoich działań w odpowiednim kierunku.

Planner marketing – najważniejsze informacje

Kluczowym elementem planowania w marketingu jest poznanie grupy docelowej. Dopiero wówczas jesteśmy w stanie przewidzieć, jakie działania reklamowe będą skuteczne, jakie komunikaty okażą się odpowiednie dla naszej brand persony oraz na jakich kanałach należy się skupić. Dlatego też przed opracowaniem planu marketingowego należy dokładnie zbadać swoją grupę docelową, jej potrzeby, preferencje oraz zachowania konsumenckie. Uwagę warto też poświęcić analizie rynku i konkurencji. Firma nie funkcjonuje przecież w próżni.

Kolejnym istotnym aspektem planowania w marketingu jest wyznaczenie celów, które będą później punktem odniesienia przy monitorowaniu efektów działań promocyjnych. Dzięki klarownie określonym celom firma może śledzić postępy oraz dostosowywać strategię, jeśli zajdzie taka potrzeba. Ważne, by cele były konkretne, możliwe do realizacji i mierzalne. Warto pomyśleć nad tymi krótkoterminowymi i długoterminowymi. Ważne, by wszystkie sprecyzowane cele były spójne z wartościami i misją firmy.

Dopiero wówczas możemy przejść do zaplanowania konkretnych aktywności w ramach wybranych kanałów komunikacji. Mogą to być posty w social mediach, regularne informacje prasowe, cykliczne artykuły na blogu. Planowaniu podlegają nie tylko same treści i kanały komunikacji, ale też częstotliwość i pory publikacji, a także podział budżetu. Przygotowany plan sprawia, że komunikacja z odbiorcami spełnia najważniejsze warunki skuteczności, czyli jest spójna, wartościowa, regularna i nieprzypadkowa. To pozwala budować wizerunek eksperta i lojalność wobec marki.

Przy planowaniu działań marketingowych trzeba uwzględnić nie tylko wspomniany profil grupy docelowej, konkurencję, cechy rynku i cele. Ważne są również inne czynniki, które będą determinować działania reklamowe. To między innymi branża, skala działalności, budżet czy sezonowość oferty.

Na koniec warto wspomnieć, że planowanie powinno zakładać również monitorowanie efektów kampanii poprzez wybór konkretnych narzędzi i badanych współczynników. Wówczas możemy korygować swoje działania i zwiększać ich skuteczność.

Na rynku dostępnych jest wiele praktycznych narzędzi pomocnych w planner marketingu, zarówno do pracy indywidualnej, jak i zespołowej. Mogą to być różnego rodzaju arkusze, aplikacje, komunikatory biznesowe, kalendarze online oraz programy do zarządzania projektami i aktywnością w mediach społecznościowych. 

Podsumowanie

Współcześni klienci są coraz bardziej wymagający. O sukcesie firmy często przesądza właśnie skuteczne planowanie marketingu. Firmy, które poświęcają odpowiednio dużo czasu, uwagi i zasobów, by kompleksowo planować swoje działania promocyjne, mają większe szanse na dynamiczny rozwój. Warto więc nie ignorować potencjału planner marketingu.

Potrzebujesz pomocy w rozwoju biznesu?

Bartosz Zieliński

Bartosz Zieliński Dyrektor Zarządzający

+48 665 379 071
b.zielinski@commplace.pl
Zadzwoń Zaloguj się Kontakt