Usługi

Public Relations Strategia komunikacji Branding Google Ads Pozycjonowanie stron Tworzenie stron www

Oferta produktowa

Eventy firmowe Food marketing Komunikacja marketingowa Projektowanie graficzne Wsparcie sprzedaży Online marketing

Oferta konsultingowa

Social Media Komunikacja wewnętrzna Zarządzanie kryzysowe Employer Branding Marketing referencyjny Customer Lifetime Value Marketing B2B
powrót

Opencart – co to jest?

co to jest?

Definicja

Opencart to platforma e-commerce do prowadzenia sklepu internetowego. Oprogramowanie to dostępne jest w systemie Open Source, co oznacza możliwość dowolnej modyfikacji i korzystania z wielu funkcji, a także brak opłaty licencyjnej. 

Jak działa Opencart?

Tworzenie sklepu internetowego z pomocą platformy Opencart jest niezwykle proste i zajmuje zaledwie 5 minut. W pierwszej kolejności należy założyć konto do logowania, a także wybrać nazwę sklepu. Instalujemy oprogramowanie, które posiada przykładowe motywy i produkty. Można je oczywiście dowolnie modyfikować za pomocą panelu administracyjnego. 

Na początku całego procesu związanego z budową własnego sklepu internetowego trzeba wprowadzić oferowane produkty. Warto również dokonać edycji szablonu w taki sposób, by spełniał nasze oczekiwania. Do nawigacji i obsługi zamówień służy wygodny panel administracyjny, którego obsługa nie powinna przysparzać żadnych problemów. Za jego pośrednictwem będziemy mogli m.in. przeglądać zamówienia, drukować faktury, wprowadzać promocje i kody rabatowe, zarządzać zwrotami oraz opisami produktów.

Opencart oferuje jednak nie tylko sprzedaż produktów. Za jego pomocą można także prowadzić działania marketingowe, obejmujące programy afiliacyjne, prowadzenie kampanii marketingowych, wprowadzania rabatów oraz wysyłanie maili do klientów. Sklep internetowy działający na platformie Opencart można rozszerzać za pomocą prostych integracji. Integracja Allegro pozwala prowadzić równocześnie sprzedaż w sklepie i na serwisie aukcyjnym. Z kolei integracja z porównywarkami cen ułatwia klientom wyszukiwanie najatrakcyjniejszych towarów. Integracja z systemami płatności i wysyłki pozawala na wybór wielu form płatności i usprawnienie procesu wysyłki zamówień, zaś integracja z hurtowniami pozwala na wprowadzanie produktów do sklepu. 

Opencart – dostępne pakiety

Opencart w podstawowej formie jest oprogramowaniem bezpłatnym, jednak, jeśli chcemy skorzystać z dodatkowych modułów, musimy za nie zapłacić. Trzeba wykupić także hosting. Opłacie podlega również techniczne wsparcie użytkownika ze strony twórców oprogramowania, które zapewnia pomoc w ciągu 48 godzin od zgłoszenia. Całkowity koszt korzystania z platformy uzależniony jest od tego z ilu modułów zdecydujemy się skorzystać. 

Opencart – metody płatności

Opencart zapewnia proste w obsłudze moduły do obsługi płatności, które gwarantują bezpieczeństwo każdej ze stron transakcji. Do dyspozycji mamy moduł bezpiecznych przelewów bankowych, a także płatności wykonywane za pomocą najpopularniejszych systemów płatniczych online. Dla użytkowników prowadzących biznesy o zasięgu międzynarodowym, poleca się korzystanie z modułu Worldpay PRO, który pozwala na obsługę kart płatniczych na całym świecie.  

Opencart – wysyłka zamówień

Opencart oferuje niezwykle sprawną organizację procesu wysyłki towarów za pomocą kilku kanałów. Przykładowo integracja z systemem Furgonetka.pl pozwala w prosty sposób wysyłać paczki kurierskie za pośrednictwem najpopularniejszych przewoźników. Nie można pominąć także możliwości wysyłki z odbiorem w punkcie, która jest obecnie niezwykle popularnym rozwiązaniem. Opencart posiada również moduł inPost Paczkomaty oraz odbiór w punkcie Poczty Polskiej. Uniwersalny moduł wysyłek Opencart to narzędzie, które pozwala tworzyć wysyłki spełniające określone wymagania. Moduł jest prosty w obsłudze i polecany zwłaszcza większym sklepom. 

Opencart - wady i zalety 

Główną zaletą platformy Opencart jest jej otwartość na działanie i możliwości, jakie daje użytkownikowi już w darmowej wersji oprogramowania, czyli bez konieczności wykupywania dodatkowych modułów.

Jeżeli chodzi o wady, platformy Opencart, jedną z nich jest problem z kompatybilnością pomiędzy poszczególnymi modułami a posiadaną wersją oprogramowania. Zdarza się, że po aktualizacji system nie jest w stanie obsługiwać niektórych funkcji. 

Ciekawostki

Opencart w wersji darmowej posiada bardzo dużą funkcjonalność, a opcja korzystania z ponad 1600 darmowych wtyczek pozwala na jeszcze większe, bezkosztowe rozszerzenie możliwości sklepu internetowego.

Podsumowanie

Opencart to platforma e-commerce charakteryzująca się szerokim zakresem usług, dlatego każdy znajdzie tu coś dla siebie. Panel administracyjny jest czytelny i prosty w obsłudze, a w niektórych sytuacjach pomocne okazuje się wsparcie w postaci forów dyskusyjnych. Opencart to platforma odpowiednia dla początkujących, ale i doświadczonych właścicieli sklepów internetowych. 

Potrzebujesz pomocy w rozwoju biznesu?

Bartosz Zieliński

Bartosz Zieliński Dyrektor Zarządzający

+48 665 379 071
b.zielinski@commplace.pl
Zadzwoń Zaloguj się Kontakt