Services

Public relations Communication strategy Branding Google Ads Positioning of websites Website development

Product offer

Company events Food marketing Marketing communication Graphic design Sales support Online marketing

Consulting offer

Social Media Internal communication Crisis management Employer Branding Reference Marketing Customer Lifetime Value B2B Marketing
return

Category description

Opis kategorii – co zrobić, by był skuteczny?

Definition

Opis kategorii (category description) to tekst informacyjny służący wyjaśnieniu, czym jest dana grupa produktów, znajdująca się w online store. Opis kategorii ma zatem charaktery nie tylko informacyjny, ale i sprzedażowy, gdyż jego zadaniem jest zachęta do zapoznania się z daną kategorią produktów, a następnie ich zakup.

Opis kategorii - ciekawostki

Dobry opis kategorii powinien zawierać w sobie cechy, które sprawią, że algorytm Google będzie w pełni przekonany, iż ma do czynienia z poszukiwanymi produktami. Tak naprawdę opis kategorii może pełnić aż trzy ważne dla sklepu internetowego funkcje: udzielać informacji, podnosić sprzedaż i wpływać na positioning.

Opis kategorii nie powinien być ani zbyt długi, ani zbyt krótki. Zasadniczo po wejściu na daną webpage powinniśmy ujrzeć go w całości, bez konieczności scrollowania w dół. Jest to zasada nazywana above the fold, która jest jednym z tych elementów, który wpływa na budowanie w użytkownikach odwiedzających stronę internetową pozytywnych doświadczeń. Opis kategorii, który ma powodować lepsze pozycjonowanie strony, powinien być jednak nieco obszerniejszy. Trzeba przy tym zachować umiar - nie można przesadzać z ilością słów kluczowych w nim zawartych. Wówczas tekst brzmi nienaturalnie a do tego jest trudniejszy w odbiorze.

Opis kategorii – najważniejsze informacje

Opis kategorii, w zależności od rodzaju oferowanych przedmiotów lub usług, może wyglądać zupełnie inaczej. W jednym przypadku może znajdować się na górze strony, w innym – przy zamieszczonych zdjęciach przykładowych produktów. Jedna rzecz jest stała: każdy opis kategorii powinien być unikatowy i niepowtarzalny. W opisach kategorii powinny znaleźć się odpowiedzi na wszystkie pytania i wątpliwości konsumentów, tak by mieli pewność, że wybrali odpowiednie miejsce na swoje zakupy.

Dobry opis kategorii powinien precyzyjnie wskazywać na zawierającą się w niej ofertę oraz zaspokajane przez dane produkty potrzeby. Tym sposobem można zidentyfikować grupę docelową. Dobry opis kategorii w jasny sposób komunikuje o tym, co konkretnie obejmuje dana kategoria i jakie korzyści oferują przedmioty w niej zawarte. Warto szczegółowo przedstawić różnice pomiędzy oferowanymi produktami, a innymi, podobnymi dostępnymi na rynku, podkreślając unikalne cechy oferty.

Podobnie jak we wszystkich treściach publikowanych w Internecie, także w opisach kategorii ogromne znaczenie ma odpowiednie formatowanie tekstu. Podstawą są tytuł, nagłówki i pogrubienia najważniejszych informacji. Jeśli musimy wymienić kilka rzeczy o podobnej wartości, zastosujmy listowanie. Ten zabieg sprawi, że tekst będzie przejrzysty i bardziej czytelny. Dodatkowo, chcąc jeszcze bardziej pomóc klientowi i ułatwić mu poruszanie się po całej stronie, warto zastosować linkowanie, które przekieruje go do innej kategorii lub konkretnego produktu.

Jak przygotować się do samodzielnego tworzenia opisów kategorii? Najlepszym sposobem będzie podejrzenie opisów kategorii znajdujących się w sklepach innych marek, lecz z tych samym branż. Da nam to obszerny obraz, ale także pozwoli przekonać się, czy dany opis jest wystarczający, czy czegoś mu może brakuje. 

Summary

Opis kategorii stanowi niezwykle istotny element każdego sklepu internetowego, ponieważ dostarcza kupującym cennych informacji na temat zawartości poszczególnych sekcji w ramach dostępnej oferty. Opis kategorii dotyczy całej grupy produktów, dlatego jego charakter będzie bardziej ogólnikowy niż w przypadku opisów konkretnych produktów w sklepie. Niemniej opisy powinny być jasne i zrozumiałe dla konsumentów, pozwalać im dokładnie zrozumieć, co zawiera kategoria i czy trafili w dobre miejsce. Opisy kategorii wpływają na pozycjonowanie strony, powinny zatem być tworzone z dużą dokładnością i precyzją. Zwiększenie widoczności przekłada się bezpośrednio na ruch na stronie, a w efekcie na sprzedaż. Dlatego warto od samego początku dbać o właściwie przygotowane opisy kategorii, które pozwolą się wyróżnić na tle konkurencji.

Related entries:

Marketing plan, image creation, brand management, marketing planning, image creation, customer acquisition, sales audit, branding activities, creating a company brand, image creation

Do you need help with your business development?

Bartosz Zieliński

Bartosz Zieliński Managing director

+48 665 379 071
b.zielinski@commplace.pl
Call me Log in Contact