Usługi

Public Relations Strategia komunikacji Branding Google Ads Pozycjonowanie stron Tworzenie stron www

Oferta produktowa

Eventy firmowe Food marketing Komunikacja marketingowa Projektowanie graficzne Wsparcie sprzedaży Online marketing

Oferta konsultingowa

Social Media Komunikacja wewnętrzna Zarządzanie kryzysowe Employer Branding Marketing referencyjny Customer Lifetime Value Marketing B2B
powrót

Insight marketing

jak się uczyć z rynku?

insight marketing- wykorzystywanie informacji

Insight marketing – definicja

Insight marketing to strategia marketingowa, w której wykorzystujemy informacje pozyskiwane w toku pogłębionych badań rynku lub własnych obserwacji w celu jeszcze lepszego zrozumienia potrzeb i preferencji naszych potencjalnych klientów.

Insight marketing to nie tylko skuteczny sposób na zwiększenie sprzedaży, ale także szansa na budowanie silnych, bardziej autentycznych i elastycznych marek. Insight marketing wykorzystuje szczegółowe dane o klientach do tworzenia skutecznych strategii komunikacyjnych, marketingowych i sprzedażowych. Pomaga tworzyć bardziej efektywne kampanie i komunikaty oraz budować bardziej pogłębione relacje z klientami.

Insight marketing pozwala lepiej zrozumieć zachowania klientów. Dzięki pogłębionej analizie danych, firmy mają szansę tworzyć bardziej dopasowane oferty i spersonalizowane komunikaty marketingowe.

Insight marketing – ciekawostki

Insight marketing to nie tylko analiza danych o klientach, ale także poszukiwanie ich ukrytych motywacji i mniej oczywistych potrzeb. Nie ogranicza się jedynie do przeglądu statystyk i analizie wskaźników. W celu lepszego zrozumienia prawdziwych potrzeb i preferencji klientów, insight marketing wykorzystuje także wiedzę z zakresu psychologii i socjologii.

Insight marketing wskazuje kierunek, w jakim dana marka powinna się rozwijać, aby lepiej odpowiadać na potrzeby rynku. Choć znaczna część wniosków z badań widoczna jest na pierwszy rzut oka, insight marketing często przypomina rozwiązywanie zagadek marketingowych lub odkrywanie skarbów, ukrytych między wierszami oficjalnych danych.

Trafne rozpoznanie potrzeb i preferencji klientów wymaga bardzo aktywnej, uważnej i wszechstronnej obserwacji, pełnego zaangażowania w cały proces, otwartego umysłu oraz umiejętności wyciągania precyzyjnych wniosków.

Insight marketing – informacje, które warto poznać

Wyróżniamy następujące rodzaje insight marketingu:

 • insight marketing behawioralny – skoncentrowany na analizie zachowań klientów, ich nawyków zakupowych oraz sposobów korzystania z określonych produktów ,
 • insight marketing emocjonalny – skupiony na analizie badań emocji, pragnień i ukrytych potrzeb klientów,
 • insight marketing psychograficzny – analizujący konkretne cechy psychograficzne klientów, takie jak styl życia, osobowość, czy preferencje zakupowe klientów,
 • insight marketing społeczny – badający wpływ kultury, trendów, wartości i norm uznawanych przez członków społeczności na podejmowanie konkretnych decyzji zakupowych klienta.

Aby skutecznie wykorzystać potencjał insight marketingu do tworzenia efektywnych kampanii marketingowych, w pierwszej kolejności należy zebrać wszelkie mniej lub bardziej dostępne dane dotyczące interesującej nas grupie docelowej. Następnie należy rzetelnie przeanalizować otrzymane dane pod kątem pozyskania informacji, które pomogą nam lepiej odpowiedzieć na potrzeby i preferencje potencjalnych klientów. Kolejnym krokiem insight marketingu jest projektowanie i wdrażanie kampanii wykorzystującej wszystkie pozyskane informacje. Ostatnim etapem prac jest monitorowanie skuteczności kampanii i sprawdzanie reakcji grupy docelowej.

Podstawowymi narzędziami wykorzystywanymi w insight marketingu na etapie pozyskiwania danych do badania są:

 • analizy źródeł zastanych,
 • wywiady indywidualne z przedstawicielami grupy docelowej,
 • badania fokusowe,
 • obserwacje uczestniczące,
 • wprowadzanie tajemniczego klienta,
 • analiza zachowań online,
 • metody projekcyjne.

Niewątpliwym wsparciem procesu pozyskiwania danych są odpowiednio skonstruowane pytania dotyczące wartości, którymi kierują się klienci, ich celów, priorytetów, aspiracji, marzeń, a także lęków, obaw i problemów z jakimi mierzą się na co dzień.

Insight marketing – podsumowanie

Insight marketing pozwala tworzyć bardziej spersonalizowane kampanie marketingowe, które celniej trafiają w serca odbiorców. To skuteczny sposób optymalizacji kampanii poprzez lepsze zrozumienie potrzeb i preferencji grupy docelowej. Dzięki temu mamy szansę uniknąć marnowania środków na działania, które będą nieskuteczne dla konkretnej grupy potencjalnych klientów.

Potrzebujesz pomocy w rozwoju biznesu?

Bartosz Zieliński

Bartosz Zieliński Dyrektor Zarządzający

+48 665 379 071
b.zielinski@commplace.pl
Zadzwoń Zaloguj się Kontakt