Nawigacja

Jak efektywnie wykorzystać AI w promowaniu biznesu?
5 tipów

AI
jak efektywnie wykorzystać AI w promowaniu biznesu

Znaczenie sztucznej inteligencji w biznesie rośnie z miesiąca na miesiąc. Ta rewolucyjna technologia zmieniła system i jakość pracy w wielu branżach. Jedną z dziedzin, która czerpie z niej pełnymi garściami, jest marketing. Umiejętne i odpowiedzialne wykorzystanie tej technologii w promowaniu biznesu staje się obecnie jednym z ważniejszych czynników budowania przewagi konkurencyjnej. Dlatego nie warto ignorować tego potencjału. Oto kilka wskazówek jak wdrożyć i jak efektywnie wykorzystać AI w swoim biznesie!

Zdobądź wiedzę o swoich kontrahentach

Jak efektywnie wykorzystać AI? Okazuje się, że sztuczna inteligencja jest niezwykle cennym sprzymierzeńcem w zakresie badania grupy docelowej. Jak określić grupę docelową? Dzięki automatyzacji oraz zaawansowanej analizie i raportowaniu możesz szczegółowo sprofilować klientów – poznać ich preferencje, dane demograficzne, nawyki, problemy i potrzeby.

Gdy następnie dostosujesz do tych cennych danych, również z pomocą sztucznej inteligencji, poszczególne formy reklamy, zwiększysz szansę na to, że dotrzesz z odpowiednim komunikatem do właściwych osób. Tym samym będziesz poszerzać grono zadowolonych, lojalnych klientów. AI pomoże Ci także w segmentyzacji odbiorców, by trafnie różnicować komunikaty. Ponadto – dzięki analizie predykcyjnej – przewidywać reakcje oraz zachowania konsumentów.

Jak efektywnie wykorzystać AI? „Zatrudnij” chatboty!

Liczby nie kłamią. 88% klientów przeprowadziło w ciągu ostatniego roku co najmniej jedną rozmowę z chatbotem [źródło: https://www.tidio.com/blog/chatbot-statistics/]. Jest on w stanie rozwiązać większość podstawowych problemów, z jakimi zgłaszają się konsumenci. Firmy coraz częściej decydują się na korzystanie z tego wsparcia technologicznego, by doskonalić codzienną komunikację z odbiorcami, poprawiać jakość i wydajność obsługi klienta, a jednocześnie obniżać koszty.

Oczywiście nie warto całkowicie rezygnować z interakcji międzyludzkich, zwłaszcza przy złożonych pytaniach czy problemach klientów, ale chatboty jako usprawnienie codziennej pracy w typowych zagadnieniach sprawdzają się świetnie. Zdecydowanie jest to jeden z obszarów, w których warto efektywnie wykorzystać AI.

Monitoruj media społecznościowe

Zgodnie z raportem „Social Media 2023”, przygotowanym przez Gemius, PBI i IAB Polska, z mediów społecznościowych korzysta w Polsce 28 mln internautów w wieku 7-75 lat. Jeśli chodzi o platformy, liderami są Facebook i YouTube [źródło: https://www.iab.org.pl/bez-kategorii/social-media-2023-pierwsza-edycja-raportu-gemius-pbi-i-iab-polska-juz-dostepna/]. Marketing w dużej mierze skupia się na tych kanałach komunikacji. I tu cennym wsparciem okazuje się AI, która dokonuje w zarządzaniu mediami społecznościowymi istnej rewolucji.

Jak efektywnie wykorzystać AI i dlaczego warto? Sztuczna inteligencja potrafi analizować tysiące postów i filtrować je według konkretnych kryteriów czy reakcji użytkowników. Znacznie odciąża w ten sposób administratorów, a jednocześnie pomaga w segmentyzacji odbiorców i rozpoznaniu ich potrzeb oraz preferencji. Sztuczna Inteligencja wesprze Cię też w planowaniu, tworzeniu i publikowaniu treści w mediach społecznościowych, a także monitorowaniu kampanii realizowanych poprzez te kanały. Możesz sięgnąć po narzędzia takie jak Hootsuite, Lately AI, Copy AI czy Socialbakers.

AI w procesie planowania kampanii reklamowych

Podstawą skutecznej kampanii promocyjnej jest odpowiednie jej zaplanowanie. Możesz tu wykorzystać sztuczną inteligencję do:

  • przewidywania trendów, wzorców zachowania i preferencji klientów;
  • pozyskania propozycji celów reklamowych i grup docelowych;
  • personalizacji reklam, by nie trafiać w próżnię, ale dotrzeć z właściwym komunikatem do odpowiednich osób;
  • automatyzacji procesów związanych z planowaniem i uruchamianiem kampanii;
  • predykcji wyników, czyli przewidywania rezultatów takich jak liczba kliknięć, reakcje, sprzedaż.

Do planowania i przeprowadzania kampanii marketerzy najczęściej wykorzystują narzędzia takie jak AdCreative AI, Semrush, Scalenut, ChatGPT, Jasper AI. Niektóre z nich nie tylko pomagają w tworzeniu reklam, ale też mogą analizować działania konkurencji, identyfikować najskuteczniejsze formy promocji czy pomagać w pozycjonowaniu.

Jak efektywnie wykorzystać AI do optymalizacji procesów biznesowych?

Dzięki sztucznej inteligencji możesz optymalizować działania firmy, by maksymalnie wykorzystywać jej zasoby i zwiększać efektywność procesów. W kwestii marketingu AI pozwala na bieżąco monitorować skuteczność kampanii (na przykład dzięki narzędziom takim jak Mixpanel) i dokonywać w czasie rzeczywistym zmian adekwatnych do potrzeb.

Jak efektywnie wykorzystać AI do optymalizacji procesów w biznesie? Szczegółowe analizy i raporty dokonywane przez cyfrowy umysł pozwalają na identyfikację słabych punktów czy niewydajnych obszarów w działaniach firmy. Dzięki nim możliwe jest wprowadzenie niezbędnych poprawek czy usprawnień. Odpowiednia reakcja na dynamiczne zmiany jest przecież w biznesie niezwykle ważna. Sposobem na optymalizację procesów biznesowych jest też możliwa dzięki AI automatyzacja rutynowych zadań, przynosząca oszczędność zasobów, czasu i pieniędzy. Dodatkowo predykcja, jaką zapewnia AI, pomaga podejmować bardziej trafne decyzje. Sztuczna inteligencja jest też cennym narzędziem przy optymalizacji wydatków.

AI i ludzka kreatywność – duet idealny

Wbrew pojawiającym się obawom, przeznaczeniem sztucznej inteligencji nie jest zastąpienie ludzi. Ma za to usprawniać ich pracę i zwiększać jej efektywność. To człowiek ma nadawać ten ostateczny kształt, a jego kreatywności, doświadczenia, kompetencji miękkich i indywidualnego podejścia nie da się zastąpić. Właśnie dlatego w tej całej technologicznej rewolucji ważne jest, by narzędzia AI trafiały w ręce kompetentnych osób.

Niewątpliwie jednak cyfrowy umysł może pomóc Ci na wielu polach, zarówno w prowadzeniu biznesu, jak i promowaniu go. Wśród wszystkich korzyści szczególnie cenne wydają się: pomoc w nawiązywaniu unikatowej, trwałej relacji z odbiorcą, usprawnianie obsługi klienta, automatyzacja wielu procesów, a także planowanie, przeprowadzanie i monitorowanie kampanii reklamowych.

Postaw na przełom w promowaniu swojej firmy.

Odkryj z nami nowy wymiar skutecznej komunikacji!

Zadzwoń Zaloguj się Kontakt