Nawigacja

Impreza integracyjna z ZFŚS – najważniejsze informacje

Imprezy firmowe
Impreza integracyjna z ZFŚS - najważniejsze informacje

Organizując imprezę integracyjną z ZFŚS jest wiele pytań, na które firmy szukają odpowiedzi. Co to jest impreza integracyjna z ZFŚŚ? Kto i kiedy może zorganizować taką imprezę? Jakie warunki trzeba spełnić  aby móc skorzystać z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Najczęstsze pytania zebraliśmy w niniejszym artykule. Postaramy się rozwiać wszystkie wątpliwości.

Co oznacza skrót ZFŚS?

ZFŚS czyli Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych to specjalnie gromadzone środki finansowe przez pracodawcę, aby wykorzystać je na wsparcie socjalnie dla uprawnionych pracowników w określonych sytuacjach. Przedsiębiorstwo gromadzi pieniądze na odrębnym rachunku bankowym. Fundusz socjalny mogą utworzyć firmy, które zatrudniają więcej niż 50 pracowników, pracujących na pełen etat. W dzisiejszych czasach fundusz ten jest już rzadko wykorzystywany przez pracodawców niemniej jednak – mają taką możliwości.

Jak dobrze wykorzystać środki ZFŚS?

Zorganizuj pracownikom niezapomniany team building!

Wykorzystanie funduszu ZFŚS

Impreza integracyjna z ZFŚS, aby mogła zostać zorganizowana, musi spełniać konkretne warunki. Ustawa z 4 marca 1994 r. o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych (tekst jedn. DzU  z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm., dalej ustawa o ZFŚS) jasno określa, na co można wydać środki, a jest to:

  • działalność socjalna organizowana przez pracodawcę na rzecz osób uprawnionych do skorzystania z ZFŚS,
  • dofinansowanie do zakładowych obiektów socjalnych,
  • tworzenie form wychowania przedszkolnego (zakładowe żłobki, przedszkola, kluby dziecięce).

Impreza integracyjna z ZFŚS – koszty

Należy rozróżnić imprezy finansowane całkowicie z ZFŚS od tych finansowanych całkowicie z środków obrotowych. W pierwszym przypadku impreza integracyjna, która w całości została sfinansowana z ZFŚS obciąża pracodawcę tylko i wyłącznie kosztami administracyjnymi. Odciąża to zdecydowanie budżet firmy, co sprawia że warto wybrać tą opcję. W przypadku imprez finansowanych ze środków obrotowych wszystkie poniesione wydatki można wliczyć do kosztów uzyskania przychodu pod pewnym warunkiem:

  • wtedy i tylko wtedy, gdy celem imprezy jest integracja pracowników i poprawa atmosfery w miejscu pracy, a także stworzenia zgranego zespołu, zmotywowanego do dalszej pracy.

impreza integracyjna

Pamiętaj! Jeśli pracodawca zamierza wliczyć spotkanie integracyjne do kosztów działalności, na imprezie mogą pojawić się tylko pracownicy. Oznacza to tyle, że ich rodzina nie może uczestniczyć w wydarzeniu. W przypadku, w którym firma zdecyduje się zaprosić także najbliższych, zyskuje prawo do odliczenia kosztów poniesionych na każdego pracownika. Jeśli pracodawcy na tym szczególnie zależy, musi przygotować szczegółowe zestawienie poniesionych kosztów i wydzielić z nich tę część, którą przeznaczył na swój zespół.

Przykłady imprez integracyjnych w ramach ZFŚS

Impreza integracyjna z ZFŚS musi zaliczać się do działalności socjalnej, czyli do działalności kulturalno-oświatowej oraz sportowo-rekreacyjnej.  Działalność kulturalna opiera się na upowszechnianiu i ochronie kultury, a formy organizacyjne to między innymi kina, teatry, filharmonie, muzea, galerie sztuki. Z kolei w zakresie wypoczynku mieści się sport, rekreacja i aktywny wypoczynek.

Tak więc, aby zorganizować imprezę integracyjną z funduszu należy połączyć ją z wypoczynkiem, działalnością kulturową lub sportem. Przykładem takich imprez może być wyjazd firmowy wraz z zwiedzaniem muzeów albo z spływem kajakowym albo z wchodzeniem w góry. Kolejnym przykładem jest impreza integracyjna w formie wieczoru, podczas którego wystąpił zespół muzyczny, a uczestnicy dostali posiłek. Takie działanie jest jak najbardziej słuszne i zgodne z obowiązującymi przepisami.

Gdyby ta sama firma chciała zorganizować przyjęcie bożonarodzeniowe i sfinansować je z ZFŚS, postąpiłaby wbrew ustawie. Dlaczego? Ponieważ trudno uznać, że przyjęcie było formą wypoczynku, sportem, rekreacją czy formą działalności kulturalnej. Przy finansowaniu imprez integracyjnych z ZFŚS nie trzeba brać pod uwagę kryterium socjalnego, co oznacza, że wszyscy pracownicy mogą uczestniczyć w wydarzeniu na takich samych warunkach.

Warto zaufać specjalistom – integracja pracowników – agencja eventowa

Zobacz jak zorganizować imprezę – konfigurator imprez

Zadzwoń Zaloguj się Kontakt