Nawigacja

Fundacja Dobro Powraca
Opinia każdego Podopiecznego ma znaczenie

Branże

Stwardnienie rozsiane, inaczej SM, to przewlekła choroba ośrodkowego układu nerwowego, która powoduje uszkodzenia w wielu obszarach mózgu i rdzenia kręgowego. Nie da się całkowicie wyleczyć SM. Trzeba nauczyć się z nim funkcjonować. Jak? Wsparcie w walce o lepsze jutro zapewnia Fundacja Dobro Powraca: opinia każdego Podopiecznego ma dla niej ogromne znaczenie! Jak Fundacja pomaga pacjentom? Wyjaśniamy.

W Polsce choruje na nie ponad 45 tys. Polaków. Na całym świecie ponad 2,3 mln. Przyczyny nie są do końca znane, a spektrum objawów jest bardzo szerokie – stwardnienie rozsiane to jedna z najbardziej tajemniczych a także podstępnych chorób. Dotyka najczęściej ludzi młodych, między 20. a 40 rokiem życia. Czym tak właściwie jest stwardnienie rozsiane? Wiedzę na temat choroby propaguje Fundacja Dobro Powraca!

Stwardnienie rozsiane – co to za choroba?

Stwardnienie rozsiane to przewlekła, autoagresywna choroba o podłożu autoimmunologicznym, polegająca na nieprawidłowym przekazywaniu impulsów nerwowych. SM atakuje mielinę, która jest odpowiedzialna za budowę osłonek włókien nerwowych. W przebiegu choroby dochodzi do tzw. procesu demielinizacyjnego – osłonki nerwów ulegają uszkodzeniu bądź całkowitemu rozpadowi. To zaburza, opóźnia lub całkowicie uniemożliwia poprawne przesyłanie impulsów. Miejsca uszkodzeń nerwów, zwane stwardnieniami, mogą być „rozsiane” po całym układzie nerwowym – stąd też wzięła się nazwa choroby.

Objawy SM mogą być bardzo różne i zależą od tego, gdzie w centralnym układzie nerwowym doszło do uszkodzenia nerwu i które informacje będą przekazywane niewłaściwie. Wśród najczęstszych symptomów wymienia się:

  • mrowienie i drętwienie różnych części ciała,
  • sztywność,
  • ból o mniejszym lub większym nasileniu,
  • skurcze mięśni,
  • problemy z zachowaniem równowagi i koordynacją ruchową,
  • przewlekłe zmęczenie o bardzo dużym nasileniu,
  • zaburzenie funkcji poznawczych,
  • upośledzenie czynności mięśni odpowiadających za poruszanie się.

Chociaż stwardnienie rozsiane nie jest chorobą śmiertelną, to bardzo utrudnia normalne funkcjonowanie.

Mimo starań naukowców z całego świata wciąż nie udało się wynaleźć leku, który całkowicie usunąłby chorobę z organizmu. Pacjenci mogą jedynie dążyć do poprawy swojego stanu życia, wspomagając się odpowiednią rehabilitacją i lekami. Niestety terapia SM jest droga. Nie wszystkich stać na pokrycie kosztów specjalistycznych wizyt lekarskich i zakupu niezbędnych medykamentów.

Pomocną dłoń do pacjentów wyciąga Fundacja Dobro Powraca. Opinie Podopiecznych mówią wszystko – Fundacja jest dla nich nieocenionym wsparciem w nierównej i niesprawiedliwej walce z tą ciężką i nieprzewidywalną chorobą.

Fundacja Dobro Powraca – opinia o kosztach leczenia

Każda osoba zmagająca się ze stwardnieniem rozsianym może skorzystać z bezpłatnego programu subkont „JesteSmy RazeM”, który umożliwia pozyskiwanie środków na leczenie. Pacjent może wydać zgromadzone pieniądze na leki i suplementy, usługi medyczne i rehabilitacyjne, niezbędne sprzęty ułatwiające codzienne funkcjonowanie a także inne rzeczy, które dadzą mu szansę na normalne życie. Wykaz wszystkich możliwych opcji znajduje się na stronie Fundacji.

Skąd Fundacja pozyskuje pieniądze? Przede wszystkim, z tytułu posiadania statusu organizacji pożytku publicznego, może otrzymywać odpisy w postaci 1 procenta podatków.

Każdy może pomóc chorym. Każdy może zostać bohaterem! Wystarczy w rocznym rozliczeniu podatkowym wypełnić odpowiednią rubrykę, wpisując numer KRS Fundacji. Tylko tyle. Nic więcej. Tak mało, znaczy tak wiele dla chorych. Każda złotówka jest dla nich nieocenionym wsparciem w nierównej walce z nieobliczanym stwardnieniem rozsianym. I pamiętaj – dobro ZAWSZE powraca!

Nie tylko wsparcie finansowe

Zdrowej osobie ciężko wyobrazić sobie, co przeżywa chory na SM. Wiedzą o tym tylko sami pacjenci. Zagubienie, strach, niepewność, poczucie niesprawiedliwości a także niezrozumienia, ogromna frustracja, złość. Dla wielu diagnoza jest jak wyrok. Wyrok kończący ich normalne życie. Ale wcale nie musi tak być. SM nie musi być końcem, a nowym początkiem. Nieocenione w chorobie jest wsparcie psychiczne – o czym doskonale wie Fundacja Dobro Powraca. Opinia Fundacji o chorobie jest jasna – w grupie lepiej prowadzić walkę z tym trudnym przeciwnikiem. Razem raźniej!

Fundacja Dobro Powraca to miejsce dla chorych, założone przez… chorych. To inicjatywa pacjentów, którzy każdego dnia walczą z objawami choroby, a także ich rodzin i znajomych, którzy chcą być dla nich opoką w każdym momencie ich życia. Fundacja powstała po to, być przy tych najbardziej potrzebujących. Nowo zdiagnozowanym pomaga odnaleźć się w ciężkiej sytuacji, a tych, którzy wiedzą o chorobie od dawna wspiera w codziennej walce.

Trzymając się idei „razem raźniej”, Fundacja organizuje spotkania face to face i wirtualne, integrujące społeczność chorującą na SM.

Fundacja Dobro Powraca – opinia każdego Podopiecznego ma znaczenie

Fundacja Dobro Powraca – opinia, że tryb życia nie ma znaczenia, to mit

Normalne funkcjonowanie ze stwardnieniem rozsianym jest możliwe. Fundacja pokazuje, że proste zmiany mogą dodać nieco koloru każdego dnia. Jakość życia można poprawić nie tylko odpowiednio dopasowanymi lekami, ale także zdrowym trybem życia. Odpowiednia dieta ma znaczenie dla każdego człowieka – zarówno zdrowego jak i chorego. Dobrze zbilansowane, pełnowartościowe żywienie polepsza samopoczucie i dodaje energii. Dieta powinna opierać się o zdrowe, jak najmniej przetworzone produkty. Musi dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych we właściwych ilościach.

Chorzy nie powinni zapominać o regularnym ruchu. Aktywność fizyczna jest dobra dla ciała i umysłu – obniża ciśnienie krwi, łagodzi stres i, co jest niezwykle ważne dla osób z SM, wzmacnia mięśnie i kości. Dzięki regularnej aktywności fizycznej rzuty choroby zostawiają po sobie słabsze ślady – zanik mięśni postępuje zdecydowanie wolniej, co znacząco poprawia komfort życia chorego. 

Fundacja Dobro Powraca – czym jeszcze się zajmuje?

Stwardnienie rozsiane jest chorobą nieuleczalną. Jednak na całym świecie trwają badania, których celem jest opracowanie skutecznej metody terapii SM. Fundacja Dobro Powraca nieustannie monitoruje stan badań i przedstawia wszelkie najnowsze doniesienia na swojej stronie internetowej.

Niewiele osób tak naprawdę zdaje sobie sprawę czym jest stwardnienie rozsiane i co diagnoza oznacza dla chorego.          Fundacja Dobro Powraca propaguje wiedzę o chorobie i problemach pacjentów w społeczeństwie. Udziela się w telewizji, prasie i internecie, a także uczestniczy w akcjach społecznych i ważnych inicjatywach na rzecz pacjentów.

Fundacja działa w interesie chorych na SM. Publicznie reprezentuje ich na ważnych spotkaniach dotyczących choroby. Uczestniczy w konsultacjach społecznych ogłaszanych przez Ministerstwo Zdrowia i obradach Okrągłego Stołu SM, zgłasza uwagi i postulaty dotyczące polityki cenowej, a także organizuje i wspiera petycje w sprawie SM. Usilnie walczy o prawa chorych na każdej płaszczyźnie. Dla Fundacji Dobro Powraca opinia, komfort a także bezpieczeństwo każdego chorego to rzeczy nadrzędne!

Zadzwoń Zaloguj się Kontakt