Nawigacja

Cobranding – ciekawa forma rozwoju marki

Branding

Jak skutecznie rozszerzać działalność i zdobywać serca nowych klientów? Rozwiązaniem może być cobranding. Czym jest i dlaczego warto go wykorzystać?

Czym jest cobranding?

Jest to strategiczne partnerstwo między dwiema (lub więcej) markami, które przynosi korzyści obu stronom. Innymi słowy –  jest to model współpracy biznesowej, opierający się na założeniu win-win. To dobre rozwiązanie dla tych marek, którym zależy na wzmocnieniu pozycji na obecnym rynku czy podbiciu nowych rynków.

Jak to ogarnąć, czyli rodzaje cobrandingu

Tą strategię realizować na kilka sposobów:

  1. reach-awareness cobranding – jedna z partnerskich marek jest promowana w grupie docelowej drugiej marki,
  2. complementary competence cobranding – marki tworzą razem coś nowego, wykorzystując swoje największe atuty,
  3. value endorsement cobranding – brandy wspierają takie same wartości, np. ekologiczne,
  4. ingredient cobranding – marka podnosi wartość swojego produktu, podkreślając dużą wartość jednej z części, która go tworzy.

Zastanawiasz się czy cobranding to działania dla Ciebie?

Nasi specjaliści rozwieją wszystkie Twoje wątpliwości!

Jakich korzyści można się spodziewać?

Dobrze przeprowadzony cobranding może przynieść wiele korzyści dla obu stron. Przede wszystkim daje szansę na to, by dotrzeć do nowej grupy odbiorców, jak również na budowanie świadomości marki na innym rynku. To zaś może przełożyć się na wzrost rozpoznawalności brandu.

Jest to sposób na wzmocnienie wybranych atrybutów marki i odświeżenie wizerunku. Firma może stać się silniejsza, bardziej konkurencyjna na swoim rynku, ciekawsza dla odbiorców. 

Giganci rynkowi wykorzystują współpracę z mniejszymi brandami do tego, by wzmocnić kreowany przekaz, wpłynąć pozytywnie na lojalność odbiorców i zdobyć nowych klientów. Marki o światowym zasięgu często nie mają dostępu do niszowych odbiorców, a wartości, które promują, mogą ulec rozmyciu. Partnerstwo z małą firmą daje szansę na to, by oddziaływać na wąski segment rynku, który dla dużego brandu ma ogromne znaczenie. Dla małej marki jest to zaś doskonały sposób na rozwój.

Ciekawa forma cobrandingu, oparta o przemyślany, dobrze skonstruowany plan to przepis na sukces. Łącząc siły, można osiągnąć zdecydowanie więcej niż w pojedynkę!

Zadzwoń Zaloguj się Kontakt