Nawigacja

FITECH opinie ekspertów na temat automatyzacji i robotyzacji

Branże

Automatyzacja i robotyzacja to kluczowe trendy w branży high-tech. Wśród ekspertów FITECH opinie na ten temat są jednoznaczne: firmy, które zautomatyzują swoje procesy na jak najwcześniejszym etapie rozwoju, mają szansę uzyskać strategiczną przewagę nad konkurencją.

Roboty przemysłowe coraz szybciej zastępują pracę ludzkich rąk. Według danych Międzynarodowej Federacji Robotyki w 2021 r. na 10 tys. pracowników fabryk przypadało 126 robotów – niemal dwukrotnie więcej niż w roku 2015. Wynik Polski jest skromniejszy niż średnia dla świata. Gęstość robotyzacji w rodzimym przemyśle wynosi 52 robotów na 10 tys. pracowników, czyli znacznie mniej niż w sąsiedniej Słowacji (175) czy Czechach (162). Mimo to poziom wykorzystania robotów w polskim przemyśle konsekwentnie rośnie. Przykładowo w latach 2015–2020 w branży elektrycznej i elektronicznej średnia roczna stopa wzrostu instalacji jednostek robotycznych wyniosła 37 proc.

– Polski przemysł wciąż ma wiele do nadrobienia w zakresie robotyzacji, co przekłada się na duży potencjał wzrostu na tym rynku – mówi Łukasz Samson, dyrektor operacyjny w FITECH. Opinie eksperta pokazują, że polskie firmy mogą znacząco zwiększyć swoją produktywność dzięki robotyzacji i automatyzacji. Łukasz Samson podkreśla, że tego typu inwestycja z początku może wydawać się kosztowna, ale znacznie bardziej kosztowne jest zaniechanie. Brak modernizacji skazuje przedsiębiorstwo na wysokie koszty bieżące związane z koniecznością opłacania pracy manualnej oraz słabnącą pozycję w stosunku do konkurencji, która wdraża najnowsze technologie.

FITECH: opinie na temat korzyści z automatyzacji i robotyzacji

Pozytywnie o automatyzacji i robotyzacji wypowiadają się nie tylko firmy, które zajmują się dostarczaniem rozwiązań robotycznych, takie jak FITECH – opinie te podzielają także klienci. Przedsiębiorstwa, które wdrożyły do swoich zakładów najnowsze rozwiązania z dziedziny high-tech, w dużym stopniu uwolniły się od mankamentów pracy manualnej. Do najważniejszych „minusów” należą koszty rekrutacji i szkolenia nowych pracowników. Istotna jest również kwestia jakości. Roboty pod wieloma względami są bardziej precyzyjne i zapewniają wyższą jakość montażu lub innych czynności produkcyjnych. W wielu przypadkach są również w stanie działać szybciej niż pracownicy fizyczni. Nie bez znaczenia jest też kwestia infrastruktury. Pomieszczenia, w których pracę wykonują ludzie, muszą być odpowiednio dostosowane pod względem bezpieczeństwa i ergonomii – a to wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Dodatkową korzyścią płynącą z automatyzacji jest możliwość zaangażowania pracowników do bardziej kreatywnych zadań. Czynności „przejmowane” przez roboty są często proste i monotonne, a przez to na dłuższą metę uciążliwe dla człowieka. Osobną sprawą jest możliwość powiązania robotyzacji z analizą danych. Pracę maszyn wyposażonych w zaawansowane oprogramowanie można monitorować na szereg sposobów. Uzyskane w ten sposób dane stanowią źródło cennych informacji, które umożliwiają optymalizację zarówno procesów przemysłowych, jak i biznesowych. Pozwala to uzyskać dodatkowe – często bardzo znaczące – korzyści z wdrożenia innowacji.

FITECH dostarcza zaawansowane rozwiązania

FITECH opinie i doświadczenie zbiera już od lat. Ta małopolska spółka z branży high-tech, działa na rynku od ponad dwóch dekad. Firma zajmuje się szeroko pojętą automatyzacją procesów przemysłowych, takich jak montaż, lutowanie, skręcanie, testowanie, znakowanie czy pakowanie. FITECH dostarcza kompleksowych rozwiązań, obejmujących wdrożenie stanowisk robotycznych oraz systemów informatycznych służących do zarządzania robotami czy analizy danych pozyskiwanych w trakcie realizowanych procesów. Firma ma rozległe doświadczenie m.in. w zakresie testowania elektroniki. Wśród swoich obszarów specjalizacji FITECH wymienia m.in. testy funkcjonalne PCBA, testy EOL, testy bezpieczeństwa czy kontrolę optyczną. Odbiorcami usług małopolskiej spółki są polskie i zagraniczne przedsiębiorstwa z branż elektronicznej, automotive, oświetleniowej czy medycznej.

Część rozwiązań FITECH opartych jest na algorytmach sztucznej inteligencji (AI). Mają one zastosowanie m.in. procesie montażu elektroniki, w inteligentnej kontroli optycznej czy inteligentnych testach LED.

Zastosowanie systemów AI w analizie obrazu pozwala na poprawę jakości produktu końcowego, uzyskanie wyższej skuteczności pracy, znaczące przyspieszenie procesów i automatyczne dostosowanie narzędzi do zmieniających się parametrów produktu. Sztuczna inteligencja rozwiązuje m.in. problem fałszywych alarmów podczas automatycznej inspekcji wizyjnej i pozwala uniknąć kosztów związanych z koniecznością przeprogramowywania maszyn przy zmieniającej się produkcji. Dodatkowo dane pozyskane podczas inteligentnej analizy obrazu umożliwiają identyfikację negatywnych trendów w procesie produkcji, mogących generować straty.

FITECH posiada również rozwinięty dział outsourcingu oprogramowania. Firma realizuje zaawansowane projekty informatyczne na zlecenie klientów z różnych części świata. Są to przede wszystkim przedsięwzięcia związane z produkcją, wpisujące się w obszar przemysłu 4.0, internetu rzeczy czy autonomicznego transportu.

FITECH – opinie oparte na wieloletnim doświadczeniu rynkowym

Z tak bogatym doświadczeniem eksperci małopolskiej firmy mają świetne rozeznanie w sytuacji na rynku automatyzacji i robotyzacji. W opinii specjalistów FITECH długofalowe trendy w obu obszarach są zdecydowanie rosnące. Z inwestycjami tym bardziej nie warto zwlekać – im wcześniej wdrożone zostaną nowoczesne rozwiązania, tym większe będą oszczędności i korzyści dla klienta.

Jakie korzyści płyną z automatyzacji procesu lutowania?

Fitech dostarcza zaawansowane rozwiązania do automatyzacji lutowania, które zwiększają wydajność i przepustowość produkcji. Aby wyróżnić się na tle konkurencji, przedsiębiorca powinien położyć silny nacisk na dokładność, szybkość i spójność procesu.

Spełnienie powyższych wymagań wpływa na pozytywne opinie klientów. Z pomocą przychodzą roboty lutujące, które działają w trybie 24/7, co przekłada się na efektywność produkcji. Wspomniane urządzenia pracują szybko i dokładnie, dzięki czemu zaspokajają potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów.

Elementy elektroniczne są coraz mniejsze, a zapotrzebowanie na lżejsze, wydajniejsze i szybsze sprzęty tylko będzie rosnąć.  Płytki drukowane PCB są wypełnione komponentami, a wybór metody lutowania wpływa na ich wygląd. Opinie o produkcie przełożą się na satysfakcję klienta. Dlatego projektując płytkę, należy zwrócić uwagę nie tylko na rozmieszczenie poszczególnych elementów, lecz także prowadzenie mocnych, trwałych połączeń pomiędzy nimi.

FITECH opinie i doświadczenie zbiera już od lat

Fitech – opinie o tym, dlaczego warto zrobotyzować lutowanie

Jeśli zdecydujemy się na ręczne lutowanie, musimy liczyć się z tym, że ewentualne błędy będą trudne do wykrycia. Aby tego uniknąć, warto zautomatyzować cały proces. Profesjonalista może zaprogramować roboty na konkretną ścieżkę i poziom jakości. Dzięki temu urządzenia dokładnie lutują każde złącze. Jeśli wystąpią jakieś błędy, można łatwo je wyeliminować.  Wystarczy przeprogramować robota, aby zmniejszyć koszty produkcji – dbamy o to, by takie rozwiązania były dostępne dla każdego. Tak działamy w Fitech – opinie o wydajniejszej pracy, dzięki wdrożeniu naszych projektów, stanowią bodziec do dalszego rozwoju,

Na uwagę zasługuje też niezwykła wszechstronność robotów. Niezależnie od tego, czy chcesz nimi zlutować kable akumulatorowe, czy pojedyncze piny, na pewno ułatwią zadanie. Roboty w dużej mierze odzwierciedlają pracę tradycyjnych maszyn, przy czym poprawiają jakość produkcji i zwiększają jej stabilność. Nic więc dziwnego, że coraz więcej fabryk automatyzuje proces lutowania.

Zautomatyzowany montaż THT: zalety

Montaż elementów THT jest żmudny i monotonny, jednocześnie wymaga dużej precyzji i zręczności. To zwiększa ryzyko wystąpienia błędów, co przyczynia się do wzrostu kosztów produkcji i spadku jakości. Warto więc zwrócić uwagę na zautomatyzowane rozwiązania, bazujące na zaawansowanych algorytmach.

Branża EMS boryka się z różnymi trudnościami, wśród których należy wymienić braki kadrowe, rosnące w błyskawicznym tempie koszty zatrudniania i duże ryzyko popełnienia błędu przy ręcznym montażu THT.  Decydując się na automatyzację procesu, przedsiębiorca musi zmierzyć się z innymi wyzwaniami. Wiedzą o tym eksperci z Fitech. Opinie, że coraz więcej zadań da się powierzyć robotom, nie są przesadzone.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wymiary i kształt takich komponentów, jak złączki, warystory, czy dławiki. Oprócz tego należy zautomatyzować stanowisko pod kątem rodzaju opakowania i rozstawu wyprowadzeń. Czytając opinie na temat usługi proponowanej przez Fitech, można zauważyć, że dostarczane rozwiązanie pozwala formować i montować komponenty o różnych zmiennych.

Warto podkreślić, że automatyzacja stanowiska pracy nie obniża skuteczności procesu. Proponowane rozwiązanie zapewnia powtarzalność, dodatkowo minimalizuje ryzyko deformacji lub uszkodzeń. Na uwagę zasługuje też łatwość i szybkość zaprogramowania maszyny. W zależności od potrzeb, roboty mogą całkowicie lub częściowo zastąpić montaż ręczny.

Zadzwoń Zaloguj się Kontakt