Nawigacja

Jak wybrać kołowrotek? Sprzęt od Corona Fishing – opinie i praktyczne porady

Branże
Kołowrotek opinie

Corona Fishing opinie o topowych sprzętach i porady, jak kupować mądrze. W poniższym wpisie zdradzamy tajniki kołowrotka, w który jest wyposażona zdecydowana większość wędek. To jeden z najważniejszych elementów kija, stąd tak ważne, aby wybrać model dostosowany do naszych potrzeb. Ile jest rodzajów kołowrotków i czym się od siebie różnią? Odpowiedzi postaramy się udzielić w artykule.

Firmy, które są wyspecjalizowane w określonej dziedzinie, mają szansę na ogromny sukces na rynku. Kluczowa jest ich ekspercka wiedza, którą dzielą się z potencjalnymi kupcami i gronem wiernych fanów. Przykładem jest marka założona z miłości do wędkowania, czyli Corona Fishing. Opinie na temat tego sklepu pokazują, jak ważną rolę w procesie zakupowym odgrywa eksperckość i doradztwo. Zastanawiasz się jaki kołowrotek wybrać? Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia tych, którzy na wędkowaniu znają się nie tylko w teorii.

Budowa kołowrotka

Autoryzowany dystrybutor eleganckich i markowych wędek w Polsce to Corona Fishing. Opinie na temat produktów tegoż sklepu nie pozostawiają złudzeń – to jeden z liderów na rodzimym rynku. W swojej ofercie posiada zarówno wędki, jak i przynęty czy kołowrotki. Jak już wspomnieliśmy, kołowrotek to podstawowy element wędki. Pozwala na swobodne wysuwanie i zwijanie żyłki, dzięki czemu wędkarz może zarzucić spławik daleko od brzegu. Drugim zadaniem kołowrotka jest umożliwienie holowanej rybie wysunięcie odpowiedniej ilości żyłki, aby nie dopuścić do jej zerwania. Znajomość jego budowy pozwoli nie tylko wybrać odpowiedni model, ale też w razie potrzeby – umożliwi dokonanie bieżących napraw. Oczywiście pod warunkiem, że takowe będą możliwe.

Poszczególne modele różnią się od siebie pod względem budowy, ale w zasadzie każdy kołowrotek składa się z kilku podstawowych elementów, czyli:

  • korpus,
  • rotor,
  • hamulec,
  • szpula,
  • stopka,
  • kabłąk,
  • korbka.

Jaki jest dobry kołowrotek – opinia Corona Fishing.

Dobry kołowrotek powinien być zbudowany z trwałych materiałów, które są odporne na działanie czynników zewnętrznych. Jest to ta część wędki, która bardzo intensywnie pracuje w trakcie połowów, dlatego solidne wykonanie będzie szczególnie ważne z punktu widzenia żywotności sprzętu. Co poleca Corona Fishing? Opinie o sprzęcie są oczywiście ważne, ale często lepiej zaufać sprawdzonym markom, które słyną przede wszystkim z tworzenia wytrzymałych sprzętów. Musimy pamiętać także o tym, jak kołowrotek leży nam w ręce. Uchwyt jest o tyle ważny, że będziemy z niego korzystać najprawdopodobniej przez kilka godzin wędkowania. Jeśli zabraknie nam komfortu, to trudno mówić o przyjemności płynącej z łowienia ryb.

corona fishing opinie

Wiele osób decyduje się na zakupy w sklepie Corona Fishing. Opinie ekspertów są pomocne przy wyborze odpowiedniego kołowrotka. A jaki sprzęt wybrać, gdy polujemy na grubą rybę? Tu wędkarze są zgodni: kołowrotek z wolnym biegiem powinien zapewnić sukces. Dzięki niemu żyłka wysuwa się powoli i równomiernie, co umożliwia utrzymanie ryby. Kołowrotki różnią się także między sobą ze względu na szpulę. Na rynku dostępne są takie ze stałą szpulą bądź zwykłym multiplikatorem.

Rodzaje kołowrotków

Jaka są opinie Corona Fishing? Kwestie podstaw budowy kołowrotka mamy już za sobą. Wspominaliśmy o tym, że kołowrotki są podobnie zbudowane. Jednakże na rynku istnieją różne rodzaje tego typu sprzętów. Jedne są idealne do łowienia dużych ryb, inne świetnie sprowadzą się do tych mniejszych – podkreślają eksperci Corona Fishing. Opinie na temat kołowrotków są różne. Przyszedł zatem czas, aby zapoznać się z różnymi rodzajami kołowrotków. Do wyboru mam kilka rozwiązań, a kołowrotki możemy podzielić na cztery różne typy, w zależności od tego, czy mają ruchomą szpulę oraz w jakim miejscu znajduje się hamulec.

Kołowrotek z ruchomą szpulą

Wykorzystuje się go w metodzie spinningowej, muchowej i morskiej. Nie posiada kabłąka ani prowadnicy, przez co szpula może się obracać. Charakteryzuje się przełożeniem 1:1, co oznacza, że na jeden obrót szpulą przypada automatycznie jeden obrót kołowrotka. Konstrukcja jest bardzo prosta – ten kołowrotek zwykle nie posiada hamulca, a jakość jego praca uzależniona jest przede wszystkim od samego łożyska. Warto tu zaznaczyć, że ich ilość nie jest najważniejszą kwestią.

Kołowrotek ze stałą szpulą

Znajdzie swoje zastosowanie również w wędkarstwie spinningowym, ale i spławikowym, gruntowym czy metody feeder. To jeden z najczęściej wybieranych rodzajów kołowrotka i poleca się go przede wszystkim tym wędkarzom, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę. Pamiętajmy, że zasada działania jest nieco inna niż w przypadku kołowrotków z ruchomą szpulą, ponieważ żyłka nawijana jest na szpulę za pomocą rotora. Modele tego typu najczęściej wyposażone są w dodatkowy hamulec.

Kołowrotek z przednim górnym hamulcem

Jego podstawową zaletą jest niewielka waga (w przeciwieństwie do modeli z dolnym hamulcem) oraz możliwość pomieszczenie dużej ilości łożysk. Należy również wskazać, że ten rodzaj kołowrotka cechuje się bardzo dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne i wysoką precyzją. Jest także stosunkowo łatwy w konserwacji i czyszczeniu, co dla wielu będzie niepodważalną zaletą.

Kołowrotek z tylnym dolnym hamulcem

Podstawowa różnica pomiędzy tym kołowrotkiem a modelem z górnym hamulcem jest przekładnia, która ma za zadanie zatrzymać żyłkę. Wybierają go raczej doświadczeni wędkarze, którzy planują połów dużych ryb. Dla mniej doświadczonych osób obsługa może okazać się problematyczna, zwłaszcza przy pierwszym kontakcie z kołowrotkiem.

Kołowrotek z wolnym biegiem

Najczęściej wybierany jest przez wędkarzy, którzy chcą łowić metodą gruntową. Zarzucony zestaw odkłada się na podpórkach i uruchamia tzw. wolny bieg. Ryba, która złapie przynętę, może swobodnie wysuwać żyłkę ze szpuli.

www.corona-fishing.pl

Najważniejsze parametry według ekspertów Corona Fishing. Opinie i polecenia.

Przedstawiliśmy podstawowe rodzaje kołowrotków oraz ich najczęstsze zastosowanie. Przyszedł czas na garść praktycznych porad, dzięki którym wybierzemy model idealny. Warto przyjrzeć się najważniejszym parametrom, które będą miały bezpośrednie przełożenie na komfort użytkowania i jakość kołowrotka. W naszym sklepie oferujemy produkty znanych i sprawdzonych marek, ale uznany na rynku producent to jeszcze nie wszystko, o czym doskonale wiedzą specjaliści z Corona Fishing. Opinie znalezione w Internecie też mogą być pomocne, jednak wybór najodpowiedniejszego sprzętu jest także kwestią bardzo indywidualną.

To, co sprawdza się u jednego wędkarza, niekoniecznie będzie potrzebne drugiej osobie. Wiele zależy też od naszego budżetu, bo kołowrotki można kupić za kilkaset albo kilka tysięcy złotych. Nowicjusze i osoby początkujące nie muszą od razu decydować się na sprzęt z górnej półki, za to doświadczeni wędkarze będą raczej poszukiwali zaawansowanego konstrukcyjnie kołowrotka, który sprosta ich oczekiwaniom.

Corona Fishing. Opinie o kołowrotkach dla doświadczonych wędkarzy

Nawet mało doświadczony wędkarz wie, jak ogromną rolę odgrywa kołowrotek. Doświadczeni gracze mają natomiast świadomość, że od kołowrotka zależy to, jaką rybę można złowić. Warto wybierać sprzęt od sprawdzonych producentów. Na rynku pojawiają się nowoczesne kołowrotki, które mają dodatkowe funkcje.

Istotne jest śledzenie trendów w tym obszarze, czytanie specjalistycznej prasy, a także oglądanie dedykowanych programów. Kołowrotki różnią się kształtem, wielkością i jakością wykonania. Wybierajmy modele, które spełnią nasze oczekiwania. A jeśli nie wiemy, co jest potrzebne do rozpoczęcia przygody z wędkowaniem, to najlepiej zdajmy się na opinię ekspertów.

Parametry kołowrotka – opinia ekspertów Corona Fishing.

Przełożenie, a w zasadzie ich ilość, jest jednym z najważniejszych parametrów kołowrotka. Powinniśmy dobrać je przede wszystkim do preferowanej metody połowu. To właśnie przełożenie odpowiada za prędkość nawijania żyłki w stosunku do obrotu kołowrotka. Opisuje się je za pomocą dwóch cyfr rozdzielonych dwukropkiem, np. 5:1, 6:1, 1:1. Jak czytać taki zapis? Weźmy za przykład przełożenie 5:1, w którym szpula kołowrotka zakręci się 5 razy na jeden nasz obrót korbką. 6:1 to sześć obrotów szpuli na jeden obrót itd. Wybór odpowiedniego przełożenia powinniśmy także dopasować do indywidualnych preferencji. Mówi się, że do spinningu najlepiej wybierać kołowrotki z przełożeniem 5.2:1 i wyżej, ale są tacy wędkarze, którzy przy tej samej metodzie decydują się na znacznie szybsze – 6:1.

Corona Fishing. Opinie na temat szybkości działania kołowrotka

Pamiętajmy, że na rynku są kołowrotki dedykowane różnym metodom wędkarskim. Jednymi z bardziej popularnych są karpiowe. Jak sama nazwa wskazuje, sprzęt jest idealny do połowu karpia. Posiadają one wolny bieg i zapewniają nieco większą kontrolę nad połowem. Kolejnym rodzajem są kołowrotki spinningowe.

Idealnie nadają się do połowu ryb drapieżnych. Nasi klienci często pytają o nie, gdy wybierają się w dalekie wyprawy, gdzie znajdują się egzotyczne ryby. Tego typu kołowrotki posiadają hamulec górny. Ostatni z rodzajów to kołowrotek sumowy, dedykowany – jak sama nazwa wskazuje – do połowu sumów. Szybkość działania kołowrotka ma ogromne znaczenie. Dzięki odpowiednio dobranym parametrom możemy złowić wymarzoną rybę.

Inne istotne parametry kołowrotków

Jakie są opinie Corona Fishing? Ilość łożysk to drugi parametr, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę. Z pozoru może wydawać się, że im więcej łożysk, tym płynniejsza praca kołowrotka. W praktyce zdarza się, że tak właśnie jest, ale od ilości ważniejszy będzie materiał, z którego wykonano łożyska. Często dobry kołowrotek od sprawdzonej firmy z mniejszą ilością łożysk, będzie znacznie lepiej pracował niż kołowrotek mniej znanego producenta z większą ilością łożysk. Nie traktujmy tego parametru jako najważniejszego w momencie zakupu.

Corona Fishing – opinie na temat łożysk w kołowrotku

Łożyska w kołowrotku wspomagają jego pracę i zapewniają odpowiednie funkcjonowanie. Często nasi klienci zwracają się do nas z pytaniem, w jaki sposób wymienić łożyska i czy jest to opłacalne. Mając na uwadze obecne trendy i praktyczne podejście powiem tak: oczywiście, że wymiana łożyska jest opłacalna.

Na rynku dostępne są autoryzowane części od sprawdzonych dostawców, a także zmienniki. Jako sprzedawca mogę jedynie zarekomendować korzystanie z oryginalnych części, na które wędkarz otrzyma gwarancję. Mówi się, że im więcej łożyska, tym lepsza praca kołowrotka. Doświadczony wędkarz na pewno wyczuje różnicę między dobrze pracującym kołowrotkiem a takim, który bazuje na łożyskach z niepewnych źródeł.

Idealny kołowrotek – opinia Corona Fishing

Wybierając idealny model kołowrotka, powinniśmy także zwrócić uwagę na pojemność szpuli. To właśnie ten parametr powie nam, jakiej długości i grubości żyłkę nawiniemy na szpulę kołowrotka. Taką informację znajdziemy na opakowaniu w formie tabelki, obrazującej grubość żyłki do długości w metrach. Dla przykładu: zapis 0.20/140 powiem nam, że żyłka o grubości 0.20 mm wejdzie na szpulę 140 m. Dlaczego powinniśmy to wiedzieć? Przede wszystkim po to, aby kupić odpowiednią żyłkę i przygotować się do jej nawinięcia.

Kołowrotek Corona Fishing

Waga kołowrotka to coś, na co również należy zwrócić uwagę podczas zakupu. Im większy będzie, tym więcej będzie też ważył, ale wpływ na ciężar ma również rodzaj materiału, z jakiego został wykonany. Waga kołowrotka przekłada się też na wagę całej wędki i tutaj warto powiedzieć, że nie zawsze te najlżejsze będą najlepsze. Owszem, w spinningu celuje się raczej w niewielką wagę, ale już przy metodzie gruntowej ceni się cięższe wędki. To kolejny z parametrów, który powinniśmy dobierać w oparciu o własne potrzeby.

Corona Fishing – opinie na temat wagi kołowrotka

Waga kołowrotka ma znaczenie, ale nie jest to kluczowy czynnik. Jednakże mówi się, że im mniejszy kołowrotek, tym lepiej. Kolejnym aspektem jest pojemność szpuli. Gdy widzimy takie parametry: 0.20/200, oznacza to, że w kołowrotku zmieści się 200 metrów żyłki o średnicy 20 milimetrów. Grubość żyłki powinna być dopasowana do połowu konkretnego rodzaju ryby. Grube ryby należy łowić na grube żyłki – ale o tym wie każdy doświadczony wędkarz.

Z czego wykonany jest kołowrotek – opinie Corona Fishing.

Materiały, z których został wykonany kołowrotek. Najczęściej stosuje się plastik lub inne tworzywa sztuczne. Szczególnie powinno przykuć naszą uwagę jest materiał, z jakiego została wykonana przekładnia. Powinien być to metal, bo tylko on gwarantuje długą żywotność kołowrotka. Zdarzają się również przekładnie plastikowe, ale nie należy spodziewać się w tym wypadku zbyt dużej trwałości – przy większym obciążeniu materiał po prostu pęknie. Jeśli decydujemy się wydać trochę więcej na kołowrotek, warto wybierać spośród tych o aluminiowej szpuli.

Corona Fishing – opinie o materiałach na kołowrotki

Materiał, z którego został wykonany kołowrotek ma ogromne znaczenie. Na rynku dostępne są różne materiały o odmiennych właściwościach. Odpowiednio dobre – są gwarantem jakości, a także przedłużają żywotność kołowrotka. Co ważne, materiał wykonania przede wszystkim determinuje cenę całego kołowrotka.

W sprzętach najwyższej jakości rękodzielnicy wykorzystują stal nierdzewną, a także dodatkowe powłoki, np. ceramiczne, chromowe czy niklowe. Oczywiście wśród grona wędkarzy są także koneserzy nietypowych rozwiązań. Oni wymagają specjalnie zaprojektowanych kołowrotków z elementami złota czy platyny. Zdecydowanie najpopularniejsze są aluminiowe kołowrotki, a ich stosunek jakości do ceny jest odpowiedni.

Konserwacja i czyszczenie kołowrotków – Corona Fishing opinie.

Kołowrotek to mnóstwo ruchomych części, które wymagają od wędkarza szczególnej uwagi, czyli regularnej konserwacji. Dłużej nam posłuży i pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek w trakcie wędkowania. Czynników wpływających na uszkodzenie kołowrotka w zdecydowanej większości przypadków nie sposób uniknąć. W końcu jak wędkować i jednocześnie chronić kołowrotek przed wodą albo pyłkami i piaskiem? Doskonale zdajemy sobie z tego sprawę w Corona Fishing. Opinie i doświadczenia naszych specjalistów potwierdzają założenie, że konserwacja jest naprawdę istotna, dlatego przygotowaliśmy dla was kilka praktycznych wskazówek.

Każdy wędkarz może samodzielnie konserwować kołowrotek. Dbanie o sprzęt powinno być regularnym nawykiem. Na rynku dostępne są odpowiednie narzędzia do tego, aby czyścić kołowrotki. A co może wpływać na jego jakość? Kołowrotek jest niszczony przez deszcz i generalnie wodę. Regularne kąpiele w jeziorze nie są korzystne dla sprzętu. Na jakość i czystość kołowrotka wpływają także piach i drobne kamienie. Nie sprzyjają mu także wysokie temperatury czy sól z wody morskiej. Są jednak sposoby na to, aby wyczyścić sprzęt i aby służył nam jak najdłużej. Co robić?

Nie należy pozostawiać mokrych kołowrotków w pokrowcach. Konieczne jest, aby wyschły w wietrznym miejscu. Po łowieniu w słonej wodzie należy dokładnie spłukać kołowrotek tak, aby sól nie osadzała się na sprzęcie. Jeśli pojawią się jakiekolwiek zabrudzenia warto na bieżąco wycierać je miękką szmatką.”

Kołowrotki są proste w pielęgnacji – twierdzi ekspert Corona Fishing. Opinie wędkarzy są podobne. Do konserwacji kołowrotka potrzebne jest czyste i dobrze oświetlone miejsce, aby zauważyć wszelkie zabrudzenia. Idealne do czyszczenia powierzchni są bawełniane szmatki bądź zwykłe ręczniki papierowe. Wędkarze wykorzystują także pędzelki albo stare szczoteczki do zębów, aby dotrzeć do zakamarków kołowrotka i dokładnie go wyczyścić.

Konserwacja – zacznijmy od dobrych nawyków: opinie Corona Fishing

  • Mokry czy wilgotny kołowrotek zawsze najpierw porządnie suszymy, zanim schowamy go do pokrowca.
  • Kiedy wędkujemy w słonej wodzie na kołowrotku osadza się sól, która jest szkodliwa dla mechanizmów. Zawsze powinniśmy spłukać sprzęt słodką wodą.
  • Wszelkie zabrudzenia staramy się usuwać na bieżąco. Zaschniętą zanętę jest znacznie trudniej wyczyścić.

Sam proces konserwacji kołowrotków nie jest trudnym zadaniem i warto zapoznać się z nim już na początku wędkarskiej przygody. Do pracy potrzebujemy narzędzi, które pomogą usunąć zabrudzenia (szmatka niepozostawiająca włókien i szczoteczka, ew. pędzelek, powinny spełnić swoje zadanie). Do tego potrzebne będą nam smary i oleje. Marka nie jest aż tak ważna, najistotniejsze jest, aby były to preparaty przeznaczone do kołowrotków.

Corona Fishing. Opinie o nawykach wędkarzy

Najważniejsze jest wyrobienie odpowiednich nawyków od samego początku, czyli od rozpoczęcia przygody z wędkowaniem. Dbamy o czyszczenie naszego sprzętu, a także wykonujmy tę czynność regularnie. Wystarczy zwykła woda, chociaż wiele osób wybiera oleje i smary. Te pomagają utrzymać kołowrotek w pełnej sprawności. Na rynku dostępne są także specjalne preparaty.”

Konserwacja kołowrotka – krok po kroku,

Na samym początku pozbywamy się wszelkich zabrudzeń, używamy do tego ścierki i szczoteczki. Następnie odkręcamy i zdejmujemy szpulę, a jeśli tylko mamy taką możliwość, to wykręcamy też korbkę i odsuwamy ją na maksymalną odległość – tak, aby wyczyścić wszystkie zakamarki. Dokładnie czyścimy podstawę hamulca i nakrętkę, która odpowiedzialna jest za jego dociskanie. Skoro kołowrotek jest już czysty, pora na smarowanie. Aplikujemy preparat na korbkę – przez otwór rewizyjny na oś od strony knoba albo przy podstawie korbki. Rolka prowadząca żyłkę także wymaga naszej uwagi, zwłaszcza jeśli mechanizm stawia opór albo przy obrocie pojawiają się niepokojące dźwięki. Rozbieramy rolkę, czyścimy ją i smarujemy.

Regularna konserwacja kołowrotka w znacznym stopniu przedłuża jego żywotność, zdarza się, że nawet dwukrotnie. To wszystko, co warto wiedzieć o kołowrotku. Najważniejsze jest zakupienie sprzętu wysokiej jakości, a także odpowiednia konserwacja.

www.corona-fishing.pl
Zadzwoń Zaloguj się Kontakt