Dienstleistungen

Öffentlichkeitsarbeit Kommunikationsstrategie Branding Google Ads Positionierung von Webseiten Webseitenentwicklung

Produktangebot

Firmenveranstaltungen Lebensmittelmarketing Marketingkommunikation Grafikdesign Vertriebsunterstützung Online Marketing

Beratungsangebot

Sozialen Medien Interne Kommunikation Krisenmanagement Arbeitgebermarke Referenzmarketing Customer Lifetime Value B2B-Marketing
zurückkehren

Markenwerbung

Markenwerbung

dobry - brand - matketing

Definition

Brand marketing to model działań marketingowych ukierunkowany na zbudowanie w świadomości odbiorcy spójnego i wiarygodnego wizerunku firmy. Wartość oferowanego produktu jest w takim ujęciu postrzegana przez pryzmat marki. Klient, mając pewne przekonania na jej temat (np. niezawodność, proekologiczność), przyjmuje, że każdy jej wytwór będzie wpisywał się w ogólny wizerunek brandu. 

Wissenswertes

  1. Udane działania brandingowe sprawiają, że wprowadzanie na rynek kolejnych produktów staje się łatwiejsze.   
  2. Skuteczny brand marketing pozwala stać się z czasem liderem ustalającym wartość rynkową produktu.
  3. Najłatwiej odnieść sukces brandingowy w sektorze wysokich cen, ze względu na fakt, że klienci, do których kierowany jest przekaz, często są skłonni płacić za wysoką jakość i inne wartości dodane (np. prestiż, luksus, przynależność).

Information

Podstawowym elementem brand marketingu jest identyfikacja wizualna. Bez niej odbiorca nie miałby możliwości zbudowania sieci skojarzeń, a to właśnie osiągnięcie tego efektu oznacza sukces dla marki. Najważniejszymi elementami identyfikacji wizualnej są:  sygnet i logotyp, tagline, nazwa firmy. Za walory mnemotechniczne można uznać czytelność logo, nazwę łatwą do zapamiętania i odtworzenia na piśmie (co jest szczególnie ważne, gdyby klient był zainteresowany wyszukaniem oferty w sieci). Ważną rolę odgrywa również  estetyka składająca się na identyfikację wizualną marki - jej usystematyzowanie może stanowić wspólny punkt odniesienia dla kolejnych tworzonych produktów i usług.

Ponieważ budowanie świadomości marki jest procesem długoterminowym, bardzo ważne jest zachowanie konsekwencji odnośnie formy i treści przekazu. Pozwoli to na wytworzenie spójnej formy, która będzie odbierana jako bardziej wiarygodna. Modyfikacje w tym zakresie są możliwe, niekiedy wręcz pożądane, jednak priorytetem pozostaje zachowanie czytelności i rozpoznawalności brandu. 

Wartości, które marka komunikuje i uznaje za własne, powinny znajdować odzwierciedlenie w działaniach firmy i oferowanych produktach lub usługach. Przykładowo, jeżeli elementem wizerunku jest postawa proekologiczna, to każdy odpowiedzialny w tym zakresie wybór (np. biodegradowalne opakowania lub surowce pochodzące z uprawy zrównoważonej) umacnia spójność marki, skutkując jej większą wiarygodnością w perspektywie długofalowej.

Istotnym czynnikiem w kreowaniu wizerunku marki jest jej unikalność. Budować ją  można zarówno według wartości, z którymi dana firma się utożsamia i według których prowadzi swoje działania, jak również poprzez jedyny w swoim rodzaju sposób odpowiedzi na jakąś potrzebę klienta. Unikalność jest wartością, której nie tworzy się w próżni, dlatego też przydatna może się okazać wnikliwa analiza rynku konkurencyjnego. 

Na koniec warto zaznaczyć, że w brand marketingu bardzo istotną rolę odgrywa  obecność i systematyczna aktywność. Do podtrzymywania i wzmacniania wizerunku marki w świadomości odbiorcy konieczne są powtarzalne ekspozycje, ponieważ skuteczność tej metody marketingowej w dużej mierze zależy od respektowania psychologicznych praw uczenia się i zapamiętywania. 

Zusammenfassung

Brand marketing to kompleksowy model działań marketingowych, który skupia się na budowaniu spójnego wizerunku marki w oczach klientów. Kluczową rolę odgrywa identyfikacja wizualna, konsekwencja przekazu oraz unikalność marki. Poprzez skuteczne działania brandingowe firma może zyskać lojalność klientów, ułatwić wprowadzanie nowych produktów na rynek, niekiedy także ma szansę stać się liderem rynkowym. Regularna obecność marki w różnych kanałach komunikacji jest kluczowa dla utrzymania i wzmacniania jej wizerunku w świadomości odbiorców. 

Verwandte Einträge:

Werbemittel, Kreativagentur, Branding-Agentur, Beratungsagentur, Unternehmensvision, Agentur 360, strategische Beratung, Produktstrategie, strategischer Plan, Geschäftsstrategie

Benötigen Sie Unterstützung bei Ihrer Geschäftsentwicklung?

Bartosz Zielinski

Bartosz Zielinski Geschäftsführer

+48 665 379 071
b.zielinski@commplace.pl
Ruf mich an Einloggen Kontakt