Dienstleistungen

Öffentlichkeitsarbeit Kommunikationsstrategie Branding Google Ads Positionierung von Webseiten Webseitenentwicklung

Produktangebot

Firmenveranstaltungen Lebensmittelmarketing Marketingkommunikation Grafikdesign Vertriebsunterstützung Online Marketing

Beratungsangebot

Sozialen Medien Interne Kommunikation Krisenmanagement Arbeitgebermarke Referenzmarketing Customer Lifetime Value B2B-Marketing
zurückkehren

Cache-Speicher

Pamięć cache - co to jest?

Cache-Speicher

Definition

Pamięć cache to rodzaj pamięci komputerowej, która przechowuje tymczasowo dane, aby umożliwić szybszy dostęp do nich przez procesor lub inne elementy systemu. Głównym celem pamięci cache jest zwiększenie efektywności systemu poprzez ograniczenie czasu oczekiwania na dostęp do danych.

Pamięć cache jest to inaczej pamięć podręczna. Jej zadaniem jest zbieranie danych pochodzących z przeglądarki internetowej znajdującej się w dowolnym urządzeniu. Dzięki gromadzeniu tych danych w przyszłości poszczególne Seiten będą się szybciej wczytywały.

Pamięć cache – ciekawostki, które musisz znać!

Gdy po raz pierwszy otwieramy daną stronę w przeglądarce internetowej, to pliki pochodzące z serwera zapisują się na naszym twardym dysku w specjalnie do tego przeznaczonym folderze. Mowa tu o wszystkich plikach ze strony, tj. obrazkach, skryptach, filmach, zdjęciach, a nawet zastosowanej czcionce. Jako, że pliki zapisują się w pamięci podręcznej, są tam przechowywane przez pewien czas. Przy ponownym wejściu na ową stronę internetową, przeglądarka, z której korzystamy, nie będzie już musiała pobierać wszystkich plików od nowa, tylko wczyta je z tych zapisanych. W efekcie osiągniemy szybsze wczytywanie się zawartości strony.

Zapisane pliki pamięci cache można bezpiecznie usuwać bez obaw o pozostałą zawartość. Zaleca się nawet robienie tego profilaktycznie, zanim zaczną pojawiać się problemy. Usuniecie plików pamięci cache, pozwala na zwolnienie się potrzebnego miejsca, czasem może być to nawet kilka GB. Takie „sprzątanie” jest szczególnie istotne zwłaszcza w przypadku urządzeń mobilnych.

Pamięć cache – najważniejsze informacje

Każda z istniejących przeglądarek internetowych ma swoją własną pamięć cache. W momencie, gdy dostrzeżemy, że ładowanie strony internetowej się wydłuża, oznacza to często konieczność wyczyszczenia pamięci podręcznej. Czyszczenie pamięci cache przydaje się także wtedy, gdy dana strona została zaktualizowana, zatem zapisane u nas dane są już przestarzałe.

Czyszczenia pamięci podręcznej może pomóc uporać się z niektórymi problemami, na przykład złym formatowaniem stron. Jak czyścić pamięć cache? Czyszczenie pamięci podręcznej, w zależności od rodzaju przeglądarki, będzie wyglądało nieco inaczej. Chcąc wyczyścić pamięć cache na komputerze stacjonarnym lub laptopie z systemem operacyjnym Windows, należy otworzyć przeglądarkę, wybrać ustawienia, a następnie przejść do zakładki „Prywatność i bezpieczeństwo”. Odnajdujemy sekcję „ciasteczka i dane witryny” i klikamy „wyczyść”. Proces ten przebiega bardzo podobnie w przeglądarce Opera, Chrome, Microsoft Edge i Mozllia Firefox.

Pamięć cache możemy usunąć także na telefonie, zarówno tym z Androidem, jak i systemem iOS. Jest to bardzo ważne, gdyż obecnie w zdecydowanej większości korzystamy z Internetu właśnie na urządzeniach mobilnych. W smartfonach najczęściej korzystamy z przeglądarki Chrome, dlatego podpowiadamy, jak usunąć pamięć cache na jej przykładzie. Po pierwsze wyszukujemy menu przeglądarki i klikamy w „Ustawienia”, następnie wybieramy „Prywatność i bezpieczeństwo” oraz „Wyczyść dane przeglądarki”. W kolejnym kroku odnajdujemy „Zakres czynności” i wybieramy „Obrazy i pliki zapisane w pamięci podręcznej”. Na koniec klikamy „Wyczyść dane”.  W urządzeniach z systemem operacyjnym iOS najczęściej mamy do czynienia z przeglądarką Safari. Tu również możemy usunąć pamięć cache. Odnajdujemy ustawienia w przeglądarce, a następnie  wybieramy „Wyczyść historię i dane stron”.

Zusammenfassung

Pamięć cache przechowuje dane, które zwyczajnie pomagają nam i pozwalają szybciej wczytywać strony internetowe, zwłaszcza te często przez nas używane. Czasem jednak mogą pojawiać się pewne niedogodności związane z wczytywanie się stron, wtedy należy zastosować czyszczenie pamięci podręcznej. Zabieg ten można wykonywać regularnie i profilaktycznie, nie ma on niekorzystnego wpływu na posiadane przez nas pliki, pozwala odzyskać sporo wolnego miejsca i usprawnia działanie urządzeń.

Verwandte Einträge:

Marketingplan, Bilderzeugung, Markenführung, Marketingplanung, Bilderzeugung, Kundengewinnung, Verkaufsaudit, Branding-Aktivitäten, Schaffung einer Unternehmensmarke, Bilderzeugung

Benötigen Sie Unterstützung bei Ihrer Geschäftsentwicklung?

Bartosz Zielinski

Bartosz Zielinski Geschäftsführer

+48 665 379 071
b.zielinski@commplace.pl
Ruf mich an Einloggen Kontakt